Brněnská vlna: chytré Hlasy a syrový Syn

Pro další tip festivalu jsme si vybrali jako středobod kameramana Petra Kačírka, který se podílel na dvou filmech brněnských tvůrců na letošním festivalu. Na krimi dramatu Syn z prostředí romské čtvrti režiséra Martina Chlupa a na komedii Hlasy režiséra Vojtěcha Landy. Tyto dva filmy, i díky poctivě sloužící kameře, si proto dovolujeme divákům doporučit. A z jakého důvodu?

Hlasy jsou chytrým krátkometrážním filmem z prostředí voleb a Syn až dokumentárně syrovou náladou evokuje realistickou náladu i napětí romského ghetta. Oba filmy mají velmi dobré náměty a oba tvůrci ukázali, že by při troše podpory mohli své filmy rozvinout i do celovečerní podoby. Krátkometrážní Hlasy zaujmou chytrou satirou, skvěle obsazenou neokoukanými herci a Syn zase skvěle vybranými tipy neherců, před kterou musíme smeknout.

Martin Chlup

Vystudoval Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury, Divadelní fakulta, obor Audiovize a divadlo, pracoval jako videodokumentátor a správce audiovizuálního fondu - Muzeum romské kultury, natočil cca 10 autorských krátkometrážních hraných filmů (většinou scénář a režie), je autorem oceněného snímku – Vor (scénář, režie). Má za sebou nespočet propagačních filmů, dokumentů a reportáží a spolupráce s televizí.

 

Syn

Drama, 2016, 16 minut

Režie: Martin Chlup
Scénář: Martin Chlup
Kamera: Petr Kačírek
Hrají: Lukrecius Chang, Jan Polyak, Pavel Bagár, Martin Cina, Sabir Agalarov

Krimi drama z ghetta - film kombinuje dramatický příběh s prvky krimi a akčního filmu s dokumentárním pohledem na reálie života v oblasti prostoupené sociální deprivací. Snímek volně vychází z činnosti asistentů prevence kriminality, kteří jsou v něm společně s dalšími romskými neherci také obsazeni. Byl natočen v lokalitě tzv. brněnského "Bronxu".

Snímek můžete vidět v Hořicích 3.11. v bloku od 20:15 a v Hradci Králové v sobotu 4.11. v bloku od 17:30.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vojtěch Landa / Petr Kačírek

Autorská dvojice Vojtěch Landa a Petr Kačírek se seznámila na brněnské JAMU. Jejich první spoluprací byl adaptace povídky Alexandra Klimenta Setkání před odjezdem.

 

Hlasy

Komedie, 2017, 11 minut

Režie: Vojtěch Landa
Scénář: Vojtěch Landa
Kamera: Petr Kačírek
Hrají: Roman Blumaier Václav Dvořák Monika Havlíčková Daniel Junas Leona Petlachová Petra Schovánková Alexandr Stankov

Ospalé sobotní dopoledne. Volební komise je připravena, ale žádný volič nepřichází a tak si její členové vyměňují názory mezi sebou. Voleb by se rád zúčastnil Jirka, ale šéf jej poslal na služební cestu do Pardubic. Stihne se včas vrátit?

 

Snímek můžete vidět v Hořicích 3.11. v bloku od 20:15 a v Hradci Králové v sobotu 4.11. v bloku od 17:30.