První české sci-fi podle Kinga

Zpráva o českém nezávislém sci-fi horroru Jsem brána

Když mladý filmař Robin Kašpařík před pár lety četl povídku Stephena Kinga se zvláštním názvem Jsem brána, sci‑fi horor o kosmonautovi nakaženém mimozemským virem, uchvátila ho hypnotická atmosféra a rozhodl se ho okamžitě zfilmovat. „Byl to šílený nápad. Neměl jsem peníze, kontakty ani zkušenosti, ale pustil jsem se do toho.“ Tak nejlépe vystihuje zrod českého sci-fi jeho duchovní otec, který se před lety blýsknul s horrorem Seance a radostně doplňuje: „Chtěl jsem si splnit sen. Napsal jsem Stephenu Kingovi a požádal o svolení natočit jeho příběh jako krátký snímek. A on mi to dovolil.“

Už to, že hojně Hollywoodem adaptovaný mistr hrůzy, King, oficiálně uvolil podle předešlých referencí režiséra k výrobě díla podle jeho stejnojmenné povídky, byla velká senzace. „Byl jsem radostí bez sebe. Mělo to ale jeden háček. Film nesmí vydělat ani korunu,“ uvádí ve svém výrobním deníku Robin Kašpařík. To co se zdálo zprvopočátku jako problém, se nakonec stalo výhodou. Spisovatel totiž naštěstí realizaci podmínil nekomerčním použitím a tak se tvůrce mohl bez komerčního tlaku směle a zcela svobodně pustit do výroby velmi náročného žánru, což by v komerční adaptaci šlo velmi ztuha. I díky tomu můžeme uvést na festivalu Cinema Open toto ambiciózní dílo.

Od výtečně vyrobené sci-fi nemůžete čekat narativní děj, ale obrazově esenciální zážitek, přesně v duchu originální povídky. Ani se vám nebude chtít věřit, že dílo vzniklo v našich podmínkách. Robin Kašpařík se touto šancí pomyslně dotkl hvězdného filmového nebe. V mnoha ohledech film možná předčí i divákovu fantazii a obohatí je na velkém plátně o nevšední zážitek, zejména věrohodnou stavbou interiéru, vizualitou, speciálními efekty i hudebně ruchovou složkou. Jeho největší síla je na velkém plátně a proto si jej nenechte ujít v rámci festivalové projekce.

 

Jsem brána 4Robin Kašpařík

Film a jeho historie Robina Kašpaříka fascinují od dětství. V roce 2009 natočil krátký snímek Seance, který byl uveden na světových hororových festivalech včetně hollywoodského Screamfestu. Jako první Čech získal svolení zfilmovat povídku bestsellerového spisovatele Stephena Kinga. Sci-fi horor Jsem brána získal v USA cenu za nejlepší krátký horor na Nashville Film Festival a byl uveden na nejprestižnějším světovém festivalu sci-fi a hororu v Sitges. Kašpařík nyní pracuje na vývoji svého prvního celovečerního filmu.

Tvůrce je osobně součástí doprovodného programu Jsem brána, jak se točí české sci-fi v Hradci Králové v sobotu 4.11. v 19:00 hodin.

 

Jsem brána

Scifi, 2017, 15 minut

Režie: Robin Kašpařík
Scénář: Robin Kašpařík
Kamera: Nicolas Bordier
Hrají: Radim Vizváry

PPrvní česká adaptace příběhu Stephena Kinga. Muž uvězněný v karanténě vesmírné lodi a podivná nemoc, která ovládá jeho tělo a mysl. Aby se zachránil, bude muset podniknout drastický krok.

 

Snímek uvidíte ve čtvrtek jako předfilm od 19hodin ve čtvrtek 2.11. v Hořicích a v bloku od 17:30 v sobotu 4.11. v Hradci Králové.

 

Media