Nečekaně upřímný a zábavný obraz života za klášterními zdmi

Psi pane

Snímek Psi Páně je nejnovějším kouskem režiséra Jonáše Vacka, rodáka z Lipníku nad Bečvou. Dokument se na řád dominikánů dívá z trochu jiného pohledu, vznikal během loňského roku a klade si za cíl oslovit širší veřejnost. A to se mu daří. Na ploše 70 minut dostane divák nezkreslený a upřímný obraz života za klášterními zdmi a atmosférickou kamerou až teskně, romanticky, navozuje emoce, které s kázáním bezprostředního hlavního představitele Jindřicha Poláčka zůstanou hluboko v divákovi mysli. Tvůrce k dílu přistupoval s naprostou uměleckou nezávislostí, kterou by mu těžko někdo jiný, než bratský řád, dovolil.

Kdo to jsou dominikáni a co tady v 21.století vůbec dělají? Jejich hlavním posláním je hlásat křesťanskou víru. A být s člověkem dnešní doby. Režisér divákům přibližuje: „Diváci, kteří přijdou na klasický dokument o řádu a budou se chtít dozvědět faktické informace, budou asi zklamáni. Snažili jsme se, aby to celé bylo dost osobní, aby to dominikány ukazovalo opravdu takové, jací jsou. Ne dokonalí, ale lidi z masa a kostí,“ praví Jonáš Vacek.

Dokument se mimo jiné zaměřuje na tři témata, na kterých křesťanství stojí a která sama o sobě vyvolávají otázky a kontroverzi - křest, eucharistii a zpověď. „Ohlasy jsou k mému velkému uspokojení, emotivní. A to jsme chtěli. Většinou se film líbí, a nebo jej diváci vůbec nepřijmou,“ svěřuje se režisér.

A co o dominikánech může říct autor, který se s nimi dokázal během natáčení sblížit. "Dominikáni mě dostali vždy, když jsem tam přišel. Narazil jsem u nich na otevřenost, která mě opravdu překvapila. Někdy jsem se styděl, někdy jsem se divil. Natočit o nich klasický dokument, by bylo to poslední, co by o nich opravdu vypovídalo,“ naznačuje své umělecké myšlenky Vacek. Dokument je rozprostřen do tří zajímavých rovin, které se naprosto volně a harmonicky prolínají: do obrazově působivého uměleckého podobenství, do roviny klasicky dokumentární a do poslední, ponejvíce autentické roviny, kdy se volně stává štáb součástí děje.

 

Jonáš VacekJonas Vacek 3

Jednatřicetiletý Jonáš Vacek, rodák z Lipníka nad Bečvou, vystudoval filmovou režii a scenáristiku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Na škole se zaměřil na filmy, jejichž děj se odehrává v bližší či vzdálenější minulosti. Oblíbeným tématem jeho tvorby je otázka hrdinství a boj dobra se zlem v různých podobách, což uplatnil v několika hraných krátkometrážních filmech. Nyní se pustil na volné noze do svého prvního dokumentu, s netradičním námětem i názvem a z náboženského prostředí. V brzké době má v plánu sepsání scénáře k celovečernímu hranému filmu, kde se dá očekávat i jeho vlastní realizace.

 

Jonáš Vacek povede vzdělávací jednotku Jak vzniká dokument  v pátek 3.11. od 18:00 v Hradci Králové.

Interview na portále Unitedfilm.

 

Psi Páně aneb Sněz ten film

Dokument, 2017, 70 minut

Režie: Jonáš Vacek
Scénář: Jonáš Vacek
Kamera: Pavel Mašek
Hrají: Jindřich Poláček a další

Co v dnešní době znamená oblékat dominikánské roucho? Řád bratří kazatelů, dominikáni, nejsou jen kapitolou z historie Římskokatolické církve. Je to stále aktivně fungující společenství bratří a sester. Psi Páně však nechtějí popisovat dlouhou historii řádu. Namísto toho čmuchají za zdmi současných českých klášterů, aby obyčejným smrtelníkům ukázali, co obnáší život v této komunitě a jak vypadá jejich kontakt s okolním světem. Neznámým prostředím provádí jeden ze členů řádu, bratr Jindřich. Jeho prostřednictvím poznáváme každodenní práci a poslání dominikánů. Vidíme pokoru, radost a naplnění, ale také stín pochybností a pocity těžkosti ze zvolené cesty.

Snímek můžete vidět ve večerních blocích ve čtvrtek 2.11. v Hořicích od 21:30 a v pátek 3.11. v Hradci Králové od 20:00.

 

Media