Nezávislým filmem roku je Lesapán

Letos poprvé byl festival i soutěžní a tak přihlášené filmy hodnotila desetičlenná porota. Cenu nezávislého filmu  Vortex 2016 za nejlepší scénář si odnesl Milan Cyroň za válečné drama Na konci září. V kategorii nejlepší kamera zvítězil Václav Tlapák s filmem Lesapán a tentýž snímek zvítězil i v kategorii nejlepší film a režie, kdy si pro trofej přišel Pavel Soukup. Téměř všechny nominované a všechny vítězné filmy bylo možné vidět ve všech třech festivalových městech.

Nejlepší film a režie

Lesapán

Nominované filmy:

Lesapán, režie: Pavel Soukup

Dvě slova, režie: Štěpán Etrych

Pomsta, režie: David Balda

 

Vítěz:

Lesapán

režie: Pavel Soukup

V opuštěné části lesa pytláci probudí tvora. V pohádkách se mu říká Hejkal, ale setkání s ním rozhodně nemusí skončit pohádkově. Zatímco se mu hajný Karel snaží přijít na stopu, Hejkal je blíž, než si myslí. Film režiséra Pavla Soukupa, který při studiu uměleckoprůmyslové vysoké školy tvoří své nezávislé filmy tak dobře, že za sebou nechává téměř všechny studenty ryze filmových škol. Syn známého dabéra režíroval filmy Perák nebo Třída smrti. Lesapán je již jeho několikátým hraným pokusem, ke kterému mu pomohl kromě jiného i crowdfunding.

 

 

Nejlepší scénář

Na konci září

Nominované filmy:

Dvě slova, scénář: Štěpán Etrych

Na konci září, scénář: Milan Cyroň a Tomáš Uher

Lesapán, scénář: Petr Koubek

 

Vítěz:

Na konci září

scénář: Milan Cyroň a Tomáš Uher


Historické drama, jehož ústředním tématem je mobilizace v roce 1938. Pojednává o osudech Jana Holého, který je povolán v rámci mobilizace k obraně Československa. Velké téma pro velké plátno natočili nezávisle dva režiséři za pomocí vojenskohistorických klubů a producenta – jinak divadelního herce, Zdeňka Vévody. Za kamerou se vystřídali známá jména jako Jan Haluza nebo Lukáš Masner, střih má na svědomí i Andy Fehu.

 

Nejlepší kamera

Lesapán

Nominované filmy:

Snapshot, Michal Orsava

Lesapán, Václav Tlapák

Hloubka ostrosti, Lukáš Šimandl a Michal Karabec

 

Vítěz:

Lesapán

kamera: Václav Tlapák