Předposlední listopadový víkend patřil v hradeckém Bio Central již pošesté festivalu nezávislých filmů Cinema Open. Přestože veřejnost krajského města akci ve větším počtu stále míjí, Bio Centrál obživlo premiérou hradeckého tvůrce Davida Baldy, rozsvítila ho světelná show skupiny Inferno, roztancoval koncert skupiny Three Wild Guns a potěšila početná delegace tvůrců Nenasytné Tiffany.

Páteční program otevřely Dokumenty regionu, po kterých následoval velmi zajímavý Master class experta na product placement Petra Fridricha. Blok byl tak bohatý, že mu určený čas ani nestačil a muselo se přidávat. Po něm následoval 1. blok nezávislých filmů. Následoval Master class reportážního kameramana Jana Husáka. Hlavním magnetem večera byl celovečerní film Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově. Následoval 2. blok nezávislých filmů, který spolu s tanečním skotačením a herním koutkem první den zakončil.

Sobotní program zahájil 3. blok nezávislých filmů. Začalo se vynikající přednáškou o nezávislém filmu v podání mladého slovenského odborníka Filipa Lucinkiewicze. Úspěšný režisér dokumentárních filmů Martin Dušek vedl další Master class, kde vyprávěl o vzniku svých dokumentů, které úspěšně reprezentovaly Českou republiku na festivalu v Číně, Chicagu a promítaly se v desítkách kin ve Velké Británii. Pro velký zájem se opět nastavovalo.

Snad každý, kdo má rád dobrý film, ocení genialitu legendárního režiséra Karla Zemana. Proto byl do festivalu zařazen koprodukční film o jeho životě a díle s názvem Filmový dobrodruh Karel Zeman.

Andy Fehu rozdával dukáty

Mladý osobitý režisér Andy Fehu se svým štábem představil svůj celovečerní debut Nenasytná Tiffany. Jemu předcházel poslední Master class večera. Pro množství otázek a málo času delegace slíbila pokračovat v diskuzi po skončení projekce. Režisér potěšil mnoho fanoušků originálním dárkem z filmu, dukátem s logem filmu. Program zakončila světelná artistická show náchodské skupiny Inferno a 4. blok nezávislých filmů. Hudební program obstarala jednička na hradeckém rock´n´rollovém nebi  Three Wild Guns. Nabité foyer Bio Centrálu si vynutilo čtyři přídavky, čímž jen potvrdilo fakt, že kapela nemá ve svém kraji konkurenci.

Stejně jako loni i letos obdrželi hosté z rukou špičkového perníkáře Pavla Janoše perníkové kamery. Největší rozruch a návštěvnost v sále vzbudil teprve 15 letý David Balda, jehož premiéru Nebeského strážce si nenechal ujít téměř plný sál velkého hlediště tradičního hradeckého kina. Celková návštěvnost festiavlu se i s doprovodným programem pohybovala okolo 600 divákové hranice.

Fotografie z festivalu

Reakce Andyho Fehu

Čtěte dále na portále Unitedfilm